lg
 asus
dell
 sony vaio
lenovo
apple

      054-4733300       02-6416380
 

איך מתקנים לוח אם של מחשב נייד


עודכן בתאריך: 25/03/2023
מאמר זה נכתב ע"י א.א פרוטק מחשבים ירושלים (since 1996)

תיקון לוח אם של מחשב נייד יכולה להיות משימה ארוכה ומסובכת אך במקרים מסויימים הפתרון ממש מתחת לאף שלנו! עם טיפה ידע נוכל לפתור את הבעיה בעצמנו ללא העזרה של שירות תיקונים למחשב נייד. מתקשים עם המחשב הנייד? האם אתם נתקלים בבעיות עם לוח האם של המחשב הנייד? המחשב הנייד לא נדלק לכם?  אם כן, המאמר הזה הוא בדיוק בשבילכם. נסביר כיצד מתבצע תיקון של לוח אם של מחשב נייד. לא רק זה, אלא גם נספק טיפים מה לעשות אם המחשב שלכם לא נדלק. עם ההדרכה והכלים הנכונים, תוכלו לתקן בעיות אלה במהירות וביעילות.
מהם הבדיקות הראשוניות שמבצעים לפני התחלת התיקון?

הבדיקה הראשונה שמבצעים לפני כל תיקון לוח אם היא בדיקת קורוזיה. קורוזיה היא הגורם הנפוץ ביותר לתקלות בלוח האם של המחשב הנייד. מספיק נקודת קורוזיה קטנה ואף מקרוסקופית, כדי שלוח האם לא יעבוד כמו שצריך. הבדיקה הבאה שמבצעים לפני תיקון לוח אם היא בדיקה לאיתור רכיבי אלקטרוניקה "שרופים" הכוונה לרכיבי אלקטרוניקה שניתן להבחין כי יש להם נזק פיזי ברור כך נוכל לצמצם את זמן התיקון של לוח האם מציאה של רכיב שכזה היא כיוון מאוד טוב לפתרון התקלה. בדיקה אחרונה לפני התחלה בתיקון היא בדיקה "לקצר" המשמעות של קצר היא רכיב אלקטרוני בודד שאינו מתפקד כשורה וגורם ללוח האם להיות "בקצר" מקרה זה הוא מאוד נפוץ בלוחות אם של מחשבים ניידים והפתרון הוא מציאת הרכיב התקול שגורם לקצר והחלפתו בחדש.


איך מתקנים לוח אם של מחשב נייד

לאחר אבחון לוח האם של המחשב הנייד איך מתקנים אותו?

במידה ומצאנו קורוזיה בלוח האם, נכניס אותו לאמבט אולטראסוני כדי לבצע ניקוי קורוזיה. לאחר הניקוי, אם לוח האם עדיין לא תקין, נחפש את הרכיבים שאינם תקינים, ונחליף אותם כדי להחזיר את לוח האם לפעולה תקינה. במידה והמחשב הנייד אינו נדלק בכלל, יהיה עלינו למצוא את רכיבי לוח האם התקולים ואז להחליף אותם בריכיבים חדשים למאמר זה יצורף סרטון שמסביר איך מחליפים רכיבים בלוח האם של המחשב הנייד. ישנם מקרים בהם התקלה של לוח האם אינה רכיב לא תקין אלא תקלת קושחה כגון bios שצריך לתכנת מחדש עם מכשירים מתאימים כתבתי על הנושא מאמר שלם אם אתם מעוניינים לקרוא לחצו כאן
איך מחליפים רכיבי אלקטרוניקה בלוח אם של מחשב נייד?

כמו שניתן לראות בסרטון את רכיבי לוח האם מחליפים בעזרת מלחם בדיל או בעזרת אקדח אויר חם. תפקידם של כלים אלו הוא, התכת הבדיל מרכיבי האלקטרוניקה, כדי שנוכל לפרק אותם מלוח האם של המחשב הנייד. ברוב המקרים יהיה עלינו לאבחן את הרכיב האלקטרוני, רק לאחר פירוקו מלוח האם. לכן חשוב מאוד לדעת איך להתיך רכיבים מלוח האם של המחשב הנייד כדי לבצע בהם אבחון נכוןאיך מאבחנים את רכיבי האלקטרוניקה בלוח האם של המחשב הנייד?

הכלי החשוב ביותר איתו משתמשים למשימה זו הוא מכשיר בשם "רב מודד" מכשיר זה משמש לבדיקה של רכיבי אלקטרוניקה כגון: קבל, דיודה, טרנזיסטור, נגדים וכו.. מכשיר זה יכול למדוד מספר רב של רכיבי אלקטרוניקה בדרכים שונות אך הדרך הטובה והמדוייקת ביותר היא הוצאת הרכיב מלוח האם כדי לבדוק אותו רכיב שמחובר אל לוח האם מושפע מרכיבים אחרים והמדידה שלו אינה מדוייקת. אם אתם מעוניינים ללמוד איך בודקים שלל רכיבי אלקטרוניקה ניתן לצפות בסרטוני יוטיוב לפי הנושא המבוקש העניין אינו מסובך וניתן ללמוד זאת בקלות רבה.
מקרים יוצאים מן הכלל בתיקון לוח אם של מחשב נייד?

ישנם מקרים בהם לוח האם של המחשב הנייד תקין אך משהו אחר גורם לו לתקלה. המקרה הנפוץ ביותר הוא שקע טעינה לא תקין, שקע הטעינה אמור להעביר חשמל אל כל חלקי לוח האם של המחשב הנייד. במידה והוא אינו תקין, לא יגיע חשמל אל חלקי המחשב השונים והמחשב לא ידלק. במקרה זה החלפה של שקע הטעינה תחזיר את המחשב לפעולה תקינה גם על שקעי טעינה כתבתי מדריך שלם אם מעניין אתכם לקרוא לחצו כאן. ישנם מקרים בהם שקע כגון: usb, hdmi, vga גורמים לקצר כי אינם תקינים ואו שבורים וגם את שקעים אלו נאלץ להחליף כדי שהמחשב יחזור לפעולה תקינה וידלק ללא הפרעה
במידה ולא הצלחתי לתקן לבד מהי העלות של תיקון לוח אם של מחשב נייד?

קודם כל עליכם לדעת שכל מקרה לגופו. אך ישנו טווח ממוצע ונפוץ איתו נוכל להסביר לכם, מהי העלות המשוערת לתיקון לוח האם של המחשב שלכם. המחיר הממוצע לתיקון לוח אם נכון ליום כתיבת מאמר זה הינו: 200 - 600 שקלים ברוב המקרים ישנם מקרים יוצאים מן הכלל בהם המחיר יהיה גבוהה יותר במיוחד במחשבי יוקרה בהם רכיבי לוח האם יקרים יותר. הדבר יכול לייקר את התיקון בעוד כמה מאות שקלים. ישנם מקרים בהם יהיה על המעבדה שמתקנת עבורכם את לוח האם תאלץ להשקיע המון זמן כדי לתקן את לוח האם וגם במקרה זה העלות יכולה לטפס מעלה. במקרים של חדירת נוזלים וקורוזיה עבודת התיקון לרוב קשה יותר ודורשת יותר זמן לכן גם מחיר התיקון יהיה בהתאם במקרים אלו
לא ניתן לתקן את לוח האם של המחשב שלי מה עושים עכשיו?

במקרה זה יהיה עלינו לבצע החלפה מלאה ללוח האם של המחשב הנייד. החלפת לוח אם במקרים אלו יקרה יחסית לעלות התיקון ויש לנסות והמנע מפעולה זו ככל שניתן כדי למנוע הוצאה גדולה! הטיפ במקרה זה הוא לא להסתמך על חוות דעת של מעבדה אחת במידה ואמרו לכם שלא ניתן לתקן כדי להיות בטוחים יותר בקשו חוות דעת נוספת ממעבדה שידוע לכם שהיא מקצועית ואמינה. במידה ולאחר חוות דעת שניה לא ניתן לתקן רק אז ניגש לעבודה ההחלפה של לוח האם כמובן לאחר סקר שוק ובדיקת כדאיות.
לסיכום:

תיקון ללוח האם הוא פתרון מצויין, שחוסך מאיתנו קניה של מחשב חדש. העלות ביחס לקניה של מחשב חדש היא שולית ומשתלמת. לאחר תיקון לוח האם המחשב שלכם יהיה בדיוק באותו המצב שקדם לתקלה כולל התוכנות שלכם וכל המידע שלכם. הדבר חוסך את הפעולה של העברת המידע למחשב חדש וגם חוסך לא מעט זמן בהתקנה והגדרה מחדש של כל התוכנו שאתם עובדים עליהם. כמה טיפים לסיום! הרחיקו נוזלים מסביבת המחשב שלכם, רכשו מגן ברקים ונחשולי מתח עבור המטען של המחשב הנייד, בצעו טיפול תקופתי אחת לחצי שנה כדי למנוע תקלות מראש.

צריכים תיקון לוח אם למחשב הנייד שלכם? (שירות בפריסה ארצית) צרו עמנו קשר עוד היום בלחיצה על
צור קשר


מעוניינים לקרוא עוד מאמרים מעניינים? כנסו לדף המאמרים שלנו.

היו חברתיים מצאתם את המאמר מועיל? שתפו את החברים שלכם ברשתות החברתיות והצטרפו לעוקבים שלנו.


כל הנאמר במאמר זה הוא בגדר המלצה וכל העושה בו שימוש עושה זאת באחריותו האישית!


עוד מדריכים שיכולים לעניין אותך?logo בניית אתרים